Categorie

Sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului, la Hadâmbu

Data evenimentului:

Mănăstirea Hadâmbu din județul Iași și-a serbat astăzi hramul, în prezenţa a peste 1500 de pelerini. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de PS Calinic Botoşăneanul.

Credincioşii din mai multe părţi ale ţării au participat astăzi, 8 septembrie 2015, la hramul Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor. Ierarhul a fost întâmpinat de dimineaţă de soborul preoţilor şi de pelerinii care au venit să o cinstească în mod deosebit pe Maica Domnului la Mănăstirea Hadâmbu.

Sfânta Liturghie dedicată hramului ctitoriei lui Iane Hadâmbu a fost săvârşită în altarul de vară al aşezării monahale. În tot acest timp, oamenii au aşteptat la rând pentru a se închina la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, aşezată într-un baldachin împodobit cu flori. „Am venit la hramul Mănăstirii Hadâmbu împreună cu familia, pentru a o cinsti pe Maica Domnului. Ne-am închinat la icoana făcătoare de minuni, mai ales că dorim să-i învăţăm şi pe copii să se roage şi să fie credincioşi”, s-a exprimat Ioan din Miroslava. „M-am rugat la Maica Domnului să ne scape de boală şi de suferinţă”, a spus Maria din Sineşti, judeţul Iaşi, care a petrecut sub cerul liber noaptea dinaintea hramului aşezării monahale.

Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul a rostit mai multe rugăciuni de dezlegare şi de sănătate pentru pelerinii prezenţi, iar apoi l-a proherisit protosinghel pe ieromonahul Iorest Goraş, secretarul Mănăstirii Hadâmbu. Textul distincţiei de vrednicie, oferită de Înaltpreasfinţitul Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, a fost citit de pr. Vasile Ţarcă, misionar de caritate la Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Pădureni - Grajduri. Episcopul-vicar al Eparhiei Iaşilor a adresat apoi un cuvânt de învăţătură în care a făcut referire la sărbătoarea Naşterii Maicii Domnului.

Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul aşezării monahale, a mulţumit Preasfinţiei Sale pentru că a slujit Sfânta Liturghie, dar şi pelerinilor veniţi în număr mare la sărbătoarea închinată Preasfintei Născătoare de Dumnezeu din aşezarea monahală pe care o păstoreşte. Prin grija a trei familii de buni creștini, cei peste 1500 de pelerini au fost invitați la o agapă frățească, după ce părintele stareț a cântat alături de acestea câteva din cele mai frumoase pricesne închinate Maicii Domnului.

Citește alte articole despre: